Tato terapie vznikla v roce 1992 na základě přímé zkušenosti Brandon Bays, která tehdy působila už 15 let jako terapeutka, přednášela o přírodní medicíně a vedla v Americe vlastní semináře. Přesto onemocněla rakovinou, kterou vnímala jako nemoc s hlubší emocionální příčinou. Na základě vlastních zkušeností doplnila existující psychologické přístupy a zpracovala je do procesů, které v knize Cesta nazývá jako „fyzická a emocionální cesta“.
O této terapii vznikly v Česku hned dvě vysokoškolské práce na téma:
- Terapie Cesta a její využití v prevenci drogových závislostí.
- Terapie Cesta jako metody k odhalení a uvolnění potlačených emocí v prevenci patologických závislostí.
Často se setkávám s dotazem „V čem tato terapie spočívá?“ – a o tom je následující článek.
#
Cesta je terapie zaměřená na emoce a vychází z přístupů zaměřených na klienta, focusing, gestalt terapii a strategickou terapii. Pracuje s buněčnou vzpomínkou, což znamená, že naše emocionální prožívání na fyzické úrovni ovlivňuje chemizmus a zdravotní stav jednotlivých buněk, orgánů a tkání.
TERAPIE ZAMĚŘENÁ NA EMOCE
Tato terapie klade stejně jako terapie Cesta důraz na emocionální schémata, především na uvědomování si jejich prožitku. Emocionální schémata fungují automaticky (nevědomě) a produkují významy (naše tendence nějak reagovat).
Rámec terapie Cesta je také zaměřen na proces, který má několik fází:
- Vytvoření aliance s klientem skrze věnování pozornosti, empatie a potvrzení pocitů.
- Vyvolání emocí a jejich prozkoumání – klient se setkává s oživeným bolestivým zážitkem.
- Restrukturalizace emocí, kdy dochází k prozkoumání a zpřístupnění dané vzpomínky a facilitace změny maladaptivních přesvědčení.
- Podpora mobilizace vnitřních zdrojů a vlastních schopností.
- Tvorba nového významu, osobního příběhu a metafor, které zprostředkovávají nové významy staré události
FOCUSING
Tento přístup se dá definovat jako „duševní kinestetická schopnost vyvolávat hluboce ukrytou moudrost“…, kdy je cílem „…odblokování tvořivého procesu a definování problémů“. Apel je dáván na to, aby klient neanalyzoval své pocity, ani si je nedomýšlel, ale naučil se naslouchat svému tělu, protože jen tehdy lze dospět k tělesně prožívanému posunu.
GESTALT TERAPIE
Cesta v sobě obsahuje prvky i této terapie, která klade důraz na uvědomování a kontakt a zvědomování zážitku „tady a teď“. Úlohou terapeuta je „rozšiřovat a prohlubovat uvědomování pocitů, myšlenek tělesných i smyslových vjemů, způsobů chování, názorů i vzpomínek“. To vede k silnému zážitku toho, že je člověk v kontaktu sám se sebou, vlastní existencí a tím, co je. Uvědomuje si, co a jak dělá a zároveň vnímá možnosti si svobodně zvolit dělat to jinak.
#
Tak snad vám teď Cesta přijde míň „ezo“.
Brzy napíšu o tom, v čem spočívá terapeutický proces této terapie.
Zdroj citací: OROS T. Terapia Cesta a jej využitie v prevencii drogových závislostí. [on-line].
1. vyd. Brno: Pedagogická fakulta MU, 2013. [cit. 2019-02-15]. Dostupný na: http://bit.ly/2S4b1iM
CHCI ZJISTIT VÍC O PRŮBĚHU TERAPIE CESTA
Add Comment